Licensed to University of Southern Maine
                                        HY-TEK's Meet Manager 1/9/2016 04:35 PM
                          USM Invitational - 1/9/2016                          
                                      USM                                      
                                    Results                                    
 
Event 2  Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Marube, Moninda              Unattached            15:19.50  
  2 Harmon, Chris                Unattached            15:31.26  
  3 Bourget, Luc                 Unattached            15:35.00  
  4 Cadorette, Ryan              Unattached            15:59.10  
  5 Hollis, Robert               Maine-Farmin          16:05.13  
 
Event 4  Men 55 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Sliwoski, Jason              Unattached                8.38  
  2 Herwig, Andrew               Colby                     8.60  
  3 Moody, Charles               Southern Mai              8.74  
  4 Hathaway, Shane              Maine-Farmin              9.31  
  5 Hager-Perry, Austin          Southern Mai              9.46  
  6 Crenner, Brandan             Southern Mai              9.61  
 
Event 6  Men 55 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Miller, Zach                 Southern Mai              6.55q  1 
  2 Rogers, Trey                 Southern Mai              6.75q  1 
  3 Wall, Nicholas               Southern Mai              6.84q  2 
  4 Mohamed, Ibrahim             Southern Mai              6.90q  1 
  5 Cabaniss, Sean               Maine-Farmin              6.92q  2 
  6 Joy, Tyler                   Unattached                7.03q  2 
  7 Zepeda, Julian               Southern Mai              7.33q  2 
  8 Enos, Jesse                  Maine-Farmin              7.36q  1 
  9 Stevens, James               St. Joseph's              8.70   1 
 
Event 6  Men 55 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Miller, Zach                 Southern Mai              6.51  
  2 Rogers, Trey                 Southern Mai              6.74  
  3 Wall, Nicholas               Southern Mai              6.79  
  4 Cabaniss, Sean               Maine-Farmin              6.95  
  5 Mohamed, Ibrahim             Southern Mai              6.97  
  6 Joy, Tyler                   Unattached                7.20  
  7 Zepeda, Julian               Southern Mai              7.42  
  8 Enos, Jesse                  Maine-Farmin              7.55  
 
Event 8  Men 4x200 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Brandeis  'A'                                       1:36.28  
 
Event 10  Men 1 Mile Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Robinson, Craig              Unattached             4:18.26  
  2 Kramer, Alex                 Unattached             4:20.64  
  3 Burleson, Michael            Unattached             4:23.73  
  4 Hutton, Mitchell             Brandeis               4:24.12  
  5 Gazzeloni, Julian            Southern Mai           4:24.61  
  6 Sheppard, Brian              Brandeis               4:30.98  
  7 Hoey, Quinton                Brandeis               4:36.65  
  8 Garvey, Liam                 Brandeis               4:38.43  
  9 Hussein, Yahye               Southern Mai           4:42.65  
 10 Gaetjens, Remmington         Unattached             4:42.72  
 11 Lundquist, Will              Southern Mai           4:45.57  
 12 Castro, Christian            Brandeis               4:51.41  
 13 Balsamo, Andrew              Unattached             4:53.37  
 14 Lavoie, Dylan                Southern Mai           4:54.91  
 15 Wagner, Connor               Maine-Farmin           4:56.75  
 16 Hagan, Taidghe               St. Joseph's           4:58.06  
 17 Fisher, Lucas                St. Joseph's           5:05.31  
 
Event 12  Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Collins, Jeremy              Southern Mai             49.66   1 
  2 Desmond, Kevin               Unattached               50.98   1 
  3 Wynne, Josh                  Maine-Farmin             53.46   2 
  4 Gamage, Drew                 Southern Mai             54.29   1 
  5 Herwig, Andrew               Colby                    54.48   1 
  6 Fitzgerald, Alex             Southern Mai             55.41   2 
  7 Graves, Aaron                Southern Mai             58.35   2 
 
Event 14  Men 600 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Ramadan, Hany                Southern Mai           1:24.49  
  2 Charest, Roger               Southern Mai           1:24.90  
  3 Becker, Matthew              Brandeis               1:26.09  
  4 Wilson, Jeremy               Brandeis               1:30.28  
  5 Jones, Colin                 Southern Mai           1:30.80  
 
Event 16  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Payne, Brad                  Brandeis               2:11.95  
  2 Tuplin, Trevor               Brandeis               2:12.00  
  3 Romanowicz, Joshua           Brandeis               2:19.40  
  4 Kay, Maddox                  Brandeis               2:21.29  
  5 Odze, Brandon                Brandeis               2:30.61  
 
Event 18  Men 1000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Horowitz, Coby               Unattached             2:24.82  
  2 Webb, Daniel                 Southern Mai           2:32.82  
  3 Ward, Grady                  Brandeis               2:39.03  
  4 Clement, Jonathan            Southern Mai           2:40.98  
  5 Boeding, James               Unattached             2:42.55  
  6 Fisher, Lucas                St. Joseph's           3:05.94  
 
Event 20  Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Miller, Zach                 Southern Mai             22.63   1 
  2 Charie, Regan                Brandeis                 23.77   1 
  3 Anderson, Samuel             Southern Mai             24.01   1 
  4 Rogers, Trey                 Southern Mai             24.22   2 
  5 Mohamed, Ibrahim             Southern Mai             24.37   2 
  6 Cabaniss, Sean               Maine-Farmin             24.73   1 
  7 Beckwith, Adam               Brandeis                 24.84   2 
  8 LaPadula, Ryan               Southern Mai             25.03   2 
  9 Mohamed, Mohamedkheir        Southern Mai             25.05   2 
 10 Zepeda, Julian               Southern Mai             25.49   2 
 11 Wheeler, Josh                Unattached               26.03   3 
 12 Stevens, James               St. Joseph's             31.36   3 
 
Event 22  Men 3000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Stender, Ryan                Brandeis               9:01.20  
  2 Dunn, Chris                  Southern Mai           9:04.70  
  3 Saviano, Peter               Unattached             9:20.70  
  4 Conrad, Claton               Unattached             9:22.00  
  5 Courtney, Myles              Unattached             9:26.00  
  6 O'Brien, matthew             Unattached             9:39.00  
  7 Wagner, Connor               Maine-Farmin           9:41.00  
 
Event 24  Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Southern Maine  'B'                                 3:33.22  
  2 Southern Maine  'A'                                 3:33.58  
  3 Brandeis  'A'                                       3:36.09  
  4 Brandeis  'B'                                       3:58.80  
 
Event 26  Men Distance Medley
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Unattached  'A'                                    10:46.09  
  2 Southern Maine  'A'                                10:52.32  
  3 Southern Maine  'B'                                10:52.56  
 -- Dirigo RC  'A'                                           NT  
 
Event 27  Men Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Lillie, Kyle                 Unattached              17.65mq 
  2 fellows, jack                Unattached              16.66mq 
  3 Marinos-Iatrides, Oreste     Brandeis                 7.02mq 
 -- Brooks, Billy                St. Joseph's                ND  
 
Event 27  Men Weight Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lillie, Kyle                 Unattached              18.78m  
  2 fellows, jack                Unattached              16.66m  
  3 Marinos-Iatrides, Oreste     Brandeis                 8.33m  
 
Event 29  Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Lillie, Kyle                 Unattached              17.19mq 
  2 fellows, jack                Unattached              13.55mq 
  3 Sliwoski, Jason              Unattached              11.22mq 
  4 Finn, Tony                   Southern Mai             9.34mq 
  5 Herwig, Andrew               Colby                    9.20mq 
  6 Hager-Perry, Austin          Southern Mai             8.36mq 
  7 Marinos-Iatrides, Oreste     Brandeis                 8.16mq 
  8 Moody, Charles               Southern Mai             8.04mq 
 -- Carlson, Jamie               St. Joseph's                ND  
 -- Brooks, Billy                St. Joseph's                ND  
 -- Kelsey, Jarman               Unattached                  ND  
 
Event 29  Men Shot Put
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Lillie, Kyle                 Unattached              17.24m  
  2 fellows, jack                Unattached              14.72m  
  3 Sliwoski, Jason              Unattached              11.22m  
  4 Finn, Tony                   Southern Mai             9.34m  
  5 Herwig, Andrew               Colby                    9.20m  
  6 Moody, Charles               Southern Mai             8.89m  
  7 Hager-Perry, Austin          Southern Mai             8.36m  
  8 Marinos-Iatrides, Oreste     Brandeis                 8.16m  
 
Event 32  Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Helderman, Ron               Southern Mai             4.50m  
  2 Wall, Nicholas               Southern Mai             4.35m  
  3 Turner, Ryan                 Southern Mai             4.20m  
  4 Burgess, Devin               Maine                   J4.20m  
  5 Wortman, Alecsander          Maine                   J4.20m  
  6 Johnson, Garrett             Maine                    3.90m  
  7 Viola, Greg                  Unattached               3.75m  
  8 James, Edward                Unattached               3.60m  
  9 Hager-Perry, Austin          Southern Mai             3.15m  
 10 Moody, Charles               Southern Mai             2.70m  
 -- Crenner, Brandan             Southern Mai                NH  
 
Event 33  Men High Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Harris, Connor               Southern Mai             1.88m  
  2 Gamage, Drew                 Southern Mai             1.83m  
  3 Franklin, Mark               Brandeis                 1.78m  
  4 Helderman, Ron               Southern Mai            J1.78m  
  5 Wheeler, Josh                Unattached              J1.78m  
  6 Moody, Charles               Southern Mai            J1.78m  
  7 Adow, Yussef                 Unattached               1.73m  
  8 Hager-Perry, Austin          Southern Mai             1.53m  
  8 Enos, Jesse                  Maine-Farmin             1.53m  
 -- Scott, Evan                  Brandeis                    NH  
 
Event 36  Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Cabaniss, Sean               Maine-Farmin             6.21mq 
  2 Sliwoski, Jason              Unattached               6.16mq 
  3 Joy, Tyler                   Unattached               6.01mq 
  4 Harris, Connor               Southern Mai             5.94mq 
  5 Hathaway, Shane              Maine-Farmin             5.91mq 
  6 Berger, Adam                 Brandeis                 5.85mq 
  7 Herwig, Andrew               Colby                    5.48mq 
  8 Carlson, Jamie               St. Joseph's             5.25mq 
  9 Enos, Jesse                  Maine-Farmin             5.22mq 
 10 Lavoie, Zack                 Maine-Farmin             5.05m  
 -- Adow, Yussef                 Unattached                  ND  
 -- Stevens, James               St. Joseph's                ND  
 
Event 36  Men Long Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Cabaniss, Sean               Maine-Farmin             6.47m  
  2 Sliwoski, Jason              Unattached               6.28m  
  3 Berger, Adam                 Brandeis                 6.17m  
  4 Harris, Connor               Southern Mai             6.12m  
  5 Joy, Tyler                   Unattached               6.01m  
  6 Hathaway, Shane              Maine-Farmin             5.91m  
  7 Herwig, Andrew               Colby                    5.48m  
  8 Enos, Jesse                  Maine-Farmin             5.35m  
  9 Carlson, Jamie               St. Joseph's             5.25m  
 
Event 38  Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Gamage, Drew                 Southern Mai            13.55mq 
  2 Berger, Adam                 Brandeis                12.71mq 
  3 Longfellow, Steven           Unattached              12.54mq 
  4 Hathaway, Shane              Maine-Farmin            11.94mq 
  5 Wheeler, Josh                Unattached              11.21mq 
  6 Lavoie, Zack                 Maine-Farmin            11.13mq 
 -- Carlson, Jamie               St. Joseph's                ND  
 
Event 38  Men Triple Jump
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Gamage, Drew                 Southern Mai            13.55m  
  2 Berger, Adam                 Brandeis                12.71m  
  3 Longfellow, Steven           Unattached              12.54m  
  4 Hathaway, Shane              Maine-Farmin            12.24m  
  5 Wheeler, Josh                Unattached              11.21m  
  6 Lavoie, Zack                 Maine-Farmin            11.14m