Licensed to Mt. Ararat Track           HY-TEK's Meet Manager 4/13/2018 07:38 PM
                 2018 Bowdoin Outdoor Invitational - 4/13/2018                 
                                Bowdoin College                                
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
Finals
  1 Potts, Jhanel                Southern Mai           12.42      12.59   2 
  2 Gallagher, Morgen            Bowdoin                12.90      12.86   2 
  3 Schaefer, Samantha           Bowdoin                12.80      12.96   2 
  4 Teung, Sarina                Southern Mai           13.52      13.54   2 
  5 Dietrich, Zoe                Bowdoin                13.90      14.17   1 
  6 McKinney, Devin              Bowdoin                14.20      14.84   1 
 
Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 McKinley, Brittney           Bowdoin                26.80      26.62   3 
  2 Teung, Sarina                Southern Mai           27.92      28.47   3 
  3 Inverso, Maddy               Southern Mai           30.38      30.99   2 
  4 Riggott, Kelsey              Maine-Farmin           34.54      35.33   1 
  5 Allard, Charlotte            Maine-Farmin                      37.07   1 
  6 Way, Isabella                Bowdoin                31.00      37.67   2 
  7 Riggott, Caitlyn             Maine-Farmin                    1:01.54   1 
 
Women 400 Meter Dash
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Cote, Alison                 Southern Mai         1:10.00    1:13.07  
 
Women 800 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Traum, Claire                Bowdoin              2:20.00    2:18.69  
  2 Pulito, Laura                Maine-Farmin         2:20.69    2:20.33  
  3 Osmanski, Abigael            Bowdoin              2:30.00    2:26.63  
  4 Hollenbaugh, Erin            Bowdoin              2:22.36    2:31.74  
  5 Brakewood, Eleanor           Bowdoin              2:35.00    2:34.18  
  6 Lynch, Kelly                 Southern Mai         2:37.36    2:37.91  
  7 Baker, Gwen                  Maine-Farmin         2:57.22    2:50.80  
 
Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Kelley, Sarah                Bowdoin                         4:46.17  
  2 Shipley, Caroline            Bowdoin                         4:46.23  
  3 O'Rourke, Julia              Bowdoin                         4:52.96  
  4 Osmanski, Abigael            Bowdoin              5:17.26    4:55.97  
  5 Ridley, Olivia               Maine-Farmin                    5:00.60  
  6 Hollenbaugh, Erin            Bowdoin              5:05.52    5:00.93  
  7 LeBlanc, Katie               Maine-Farmin                    5:08.13  
  8 Bantz, Haley                 Southern Mai         5:17.50    5:14.67  
  9 Lynch, Kelly                 Southern Mai         5:30.00    5:21.42  
 10 Tabachnik, Dalia             Bowdoin                         5:34.13  
 11 Kenyon, Chloe                Maine-Farmin         5:42.72    5:40.34  
 12 Lyne, Hallowell              Bowdoin                         5:59.83  
 -- Donovan, Hannah              Bowdoin              5:20.30        DNF  
 
Women 5000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Greed, Brigid                Bowdoin                        19:47.04  
  2 Sirois, Sydney               Southern Mai                   21:04.22  
  3 Evans, Heather               Southern Mai                   21:20.46  
  4 Boerger, Kiley               Southern Mai                   21:53.26  
 
Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Dow, Samantha                Southern Mai           16.83      16.78   2 
  2 Ireland, Paige               Maine-Farmin           18.42      17.77   2 
  3 Potts, Jhanel                Southern Mai           15.21      17.88   1 
  4 Joyner, Ashley               Southern Mai           15.90      17.99   1 
 
Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Ory, Sara                    Bowdoin              1:05.81    1:03.74   2 
  2 Joyner, Ashley               Southern Mai         1:11.00    1:13.00   2 
  3 Dow, Samantha                Southern Mai         1:15.50    1:14.09   1 
  4 Zengeler, Kristine           Bates                1:17.89    1:15.32   1 
  5 Ireland, Paige               Maine-Farmin                    1:18.11   1 
  6 Virgin, Kaitlyn              Maine-Farmin                    1:21.88   1 
 
Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                        50.18      50.01  
     1) Gallagher, Morgen               2) McKinley, Brittney             
     3) Wunderlich, Angela              4) Schaefer, Samantha             
  2 Bowdoin  'B'                                                x1:05.64  
 
Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Bowdoin  'A'                                      4:16.18    4:15.37  
     1) Matari, Leah                    2) Wunderlich, Angela             
     3) Traum, Claire                   4) Ory, Sara                      
 
Women High Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Kand, Tiia                   Southern Mai           1.50m      1.44m    4-08.75 
  2 Gardner, Elizabeth           Bowdoin                           1.39m    4-06.75 
 
Women Pole Vault
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Christian, Edie              Southern Mai           3.05m      2.95m    9-08.00 
  2 Round, Samantha              Southern Mai           2.80m     J2.95m    9-08.00 
  3 Wunderlich, Angela           Bowdoin                2.75m      2.65m    8-08.25 
  4 Mahon, Hunter                Southern Mai           2.50m      2.35m    7-08.50 
 
Women Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ingram, Rachel               Southern Mai           5.12m      5.00m   16-05.00 
  2 Crocker, Morgan              Maine-Farmin                      4.45m   14-07.25 
  3 Virgin, Kaitlyn              Maine-Farmin           4.54m      4.37m   14-04.00 
  4 Teung, Sarina                Southern Mai           4.61m      4.35m   14-03.25 
  5 Dietrich, Zoe                Bowdoin                4.67m      4.31m   14-01.75 
  6 Regan, Jess                  Southern Mai           4.57m      4.15m   13-07.50 
  7 Cote, Alison                 Southern Mai           3.99m      3.94m   12-11.25 
  8 Isazu, Chance                Southern Mai           4.33m      3.91m   12-10.00 
  9 Inverso, Maddy               Southern Mai           3.97m      3.53m   11-07.00 
 
Women Triple Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Ingram, Rachel               Southern Mai          10.81m     10.85m   35-07.25 
  2 Joyner, Ashley               Southern Mai           9.93m     10.20m   33-05.75 
  3 Round, Samantha              Southern Mai          10.18m      9.87m   32-04.75 
  4 Crocker, Morgan              Maine-Farmin           9.80m      9.52m   31-03.00 
  5 Isazu, Chance                Southern Mai           9.40m      9.38m   30-09.25 
  6 Dietrich, Zoe                Bowdoin                9.55m      9.15m   30-00.25 
  7 Virgin, Kaitlyn              Maine-Farmin           8.89m      8.64m   28-04.25 
 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Hughes, Katie                Bates                 11.80m     11.60m   38-00.75 
  2 Saint Louis, Belinda         Bowdoin               11.95m     10.28m   33-08.75 
  3 Brink, Jessica               Maine-Farmin           8.84m      8.85m   29-00.50 
 
Women Discus Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Saint Louis, Belinda         Bowdoin               33.19m     36.78m     120-08 
  2 Hughes, Katie                Bates                 30.93m     34.88m     114-05 
  3 Brink, Jessica               Maine-Farmin          27.60m     27.36m      89-09 
 
Women Hammer Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Mueller, Stefanie            Bowdoin               36.82m     37.45m     122-10 
  2 Grace, Elena                 Southern Mai          35.33m     36.82m     120-10 
  3 Saint Louis, Belinda         Bowdoin               34.00m     29.71m      97-06 
 
Women Javelin Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals           
===================================================================================
  1 Matari, Leah                 Bowdoin               35.45m     35.81m     117-06 
  2 Grace, Elena                 Southern Mai          34.65m     30.96m     101-07 
  3 Burns, Shelby                Bates                 25.05m     23.54m      77-03 
  4 Regan, Jess                  Southern Mai          17.74m     21.57m      70-09